På besök hos vår skolsköterska

Faktaruta:

Namn: Carin Ahl

Ålder: 47 år

Bor: I Hallsberg

Familj: Man, dotter (25 år) och son (22 år)

Husdjur: Nej

Fritidsintressen: Åka skidor och cykla mountainbike

 

Efter sommarlovet fick vi en ny skolsköterska på vår skola, hon heter Carin. Carin är viktig för att alla elever som går på Stocksätterskolan ska må bra och få hjälp när en olycka hänt. Här kan du läsa vilka tider Carin är på vår skola och du kan besöka henne, samt vilket telefonnummer och e-postadress hon har om dina föräldrar behöver kontakta henne:

Vid vårt senaste elevråd bestämde vi att göra ett inlägg här på vår blogg och presentera Carin samt ta reda på några frågor som vi vet att är alltid är aktuella för eleverna på skolan samt för deras föräldrar. Se vår film och hör Carina svar på några mycket intressanta frågor:

Hoppas att ni har fått svar på några av era frågor och att ni lärt känna Carin bättre.

Välkommen till Stocksätterskolan Carin och tack för intervjun!

Lämna en kommentar